Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Blog wpisy
Pościel z Kory i po kłopocie!

Asortyment naszego sklepu internetowego I-Pościel to starannie dobrane produkty pod względem wizualnym oraz jakościowym, dbamy o to aby klient kupując u nas pościel miał pewność że produkt spełni jego wymagania.

Historia Pościeli - dawno, dawno temu...
Historia Pościeli - dawno, dawno temu...

Pościel chyba każdemu z nas kojarzy się z wypoczynkiem po ciężkim dniu, czyli czymś upragnionym i wyczekiwanym. Towarzyszy nam przez całe życie, jednak mało kto przywiązuje wagę do zagadnień z nią związanych. Jest naturalnym elementem naszej codzienności, który nie wymaga dodatkowej interpretacji. Dziś dla odmiany przyjrzymy jej się nieco bliżej, aby uzmysłowić sobie to, co często umyka nam podczas jej codziennego użytkowania.

Pościele i ich historia - czyli jak to się wszystko zaczęło

Człowiek od zawsze miał potrzebę snu, nic więc dziwnego, że już od starożytności poszukiwał rozwiązań, który umożliwiłyby mu wygodne posłanie. Można powiedzieć, że w tamtym okresie prototypem pościeli były skóry zwierząt. Starożytni polowali nie tylko po to, aby zdobyć pożywienie, ale również dla posłania. Zresztą skóry zwierząt przed naszą erą stanowiły również dla naszych przodków okrycie przed przeszywającym zimnem.

Bawełna ma swoje początki w starożytnym Egipcie. To właśnie tam zaczęto poszukiwać nieco bardziej higienicznych rozwiązań umożliwiających izolację od zimnego podłoża. Z biegiem czasu popularnością zaczęły cieszyć się sienniki, czyli płócienne worki najpierw wypełnione słomą, a w późniejszym czasie pierzem - to stanowiło prototyp materaca. Wraz z rodzącą się potrzebą luksusu, sienniki zaczęto obszywać skórami zwierząt. Dodatkowo dla zwiększenia komfortu termicznego używano szkandela, czyli miedzianego naczynia służącego do podgrzewania posłania. Napełniano go gorącą wodą albo węglem i wkładano pod kołdrę.

XVI wiek można uznać za moment pojawienia się pościeli, jaką znamy w dzisiejszych czasach. Nie miało to jednak najmniejszego związku z potrzebą wygody. W tym wieku na świecie panowała epidemia tyfusa. Ludzie zapadali również na rozmaite choroby, mające bezpośredni związek z niestosowaniem zasad higieny. Doktor Mariez Goretebe, belgijski lekarz epidemiolog, nakazał okrywanie kołder oraz koców materiałem. Było to pierwsze zastosowane na świecie tego typu rozwiązanie. Dodatkowo lekarz nakazał systematyczną dezynfekcję poszyć poprzez pranie ich w wysokiej temperaturze. Szczególnie tyczyło się to tych, które były używane przez wiele osób, m.in. w hotelach.

Z biegiem czasu używano coraz to nowych materiałów do szycia pościeli, m.in. adamaszku oraz atłasu, a w zamożniejszych domach - materiałów z sukien gospodyń. Jedno pozostało niezmienne - w każdym wypadku idealnie chroniła ona przed zimnem i stanowiła symbol przyjemności.

Pościel w Polsce - kiedy i skąd do nas dotarła

Początkowo Polacy, podobnie jak inne narody, wykorzystywali do spania sienniki obszyte skórą łosia, żbika lub niedźwiedzia. 

XVI wiek to okres wielkich odkryć geograficznych oraz podróży. Jednym z najbardziej znanych światowych odkrywców był Vasco da Gama. To właśnie za jego pośrednictwem pościel trafiła na ziemie polskie. Jak to się stało?

Otóż Vasco da Gama podczas swojej podróży do Polski podarował ją Królowi Augustowi i jego żonie, był to prezent z okazji ich zaślubin. Zapoczątkowało to nową tradycję na polskich ziemiach, która trwała aż do momentu rozbiorów. Statki przywoziły do Polski pościele, która stały się symbolem polskich tradycji rodzinnych.

Na dworze królewskim wykorzystywano je na łóżkach z baldachimem, co również było nie bez znaczenia w kontekście królewskiego komfortu. Baldachim nie tylko osłaniał króla przed innymi ludźmi, ale również umożliwiał zatrzymanie ciepła podczas zimnych nocy. 

Polacy w XVII wieku w każdą podróż udawali się z własnym posłaniem, aby nie spali na ziemi bądź słomie.

Moda w każdym zakresie była wyznaczana przez wyższe warstwy społeczeństwa. Nie inaczej było z pościelą - najbardziej wyszukane wzory i materiały można było znaleźć u najbogatszych. To, co widzieli oni na dworze królewskim, stosowali w swoich domostwach. W tym okresie wiodącym materiałem był adamaszek, ozdabiany u dołu i u góry złotą taśmą. W XVIII zaczęto również stosować atłas, wełnę i bawełnę. 

Polacy czerpali swoje wzorce z krajów zachodnich, czego przykładem może być stosowanie betów, co przyjęto od Niemców. Ich historia pościeli pokrywa się z światową, jednak jak wiadomo - w pierwszej kolejności wzorce przenikały do króla i szlachty, żeby później rozpowszechnić się również .w niższych warstwach społeczeństwa. W drugiej połowie XVIII wieku w najbogatszych domach również wykorzystywano do ich szycia kobiece suknie.

Współczesna pościel

Kolejne setki lat po wynalezieniu tego rodzaju okrycia upłynęły na poszukiwaniu coraz to bardziej trwałych, zdrowych i przyjemnych w dotyku materiałów, z których można ją produkować. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rozwiązań, wśród których bez wątpienia każdy znajdzie idealne dla siebie. Mnogość faktur, materiałów i kolorów często może przyprawić o zawrót głowy i wywoływać w naszych głowach pytanie - na co się zdecydować?

Zadania współczesnych kompletów pościeli po części pokrywają się z ich historycznymi prototypami. Po pierwsze i najważniejsze - mają one nas chronić przed bakteriami. W związku z tym powinny one przepuszczać powietrze i być wykonane z materiałów, które nie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Tylko taki produkt może w pełni spełniać swoje zadanie. Dodatkowo powinna być miękka w dotyku oraz sprzyjać utrzymaniu jej w czystości. 

Niezwykle istotną kwestią jest wybór odpowiedniego posłania dla alergika. Przy wyborze takich produktów niezwykle istotne jest dokładne sprawdzenie, czy dany materiał będzie odpowiedni i czy będzie on sprzyjał bezpieczeństwu osoby zmagającej się z alergią. 

To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, tak naprawdę zajmuje ostatnie miejsce jeśli chodzi o najważniejsze kwestie w doborze nowoczesnej pościeli. Chodzi oczywiście o kolory i wzory. Tych rzecz jasna na rynku nie brakuje, co więcej - niewiele jest deseni, które nie zostały jeszcze wykorzystane. Od geometrii, po motywy roślinne czy też specjalne nadruki dla dzieci i młodzieży - współczesny rynek podąża za potrzebami swoich klientów. Czasem można również znaleźć pracownie, które wykonują produkty personalizowane, czyli takie, w których to my sami decydujemy, co ma się znaleźć na niej znaleźć. To świetne rozwiązanie, jeśli np. poszukujemy produktu dla dziecka, który ma mieć związek z jego zainteresowaniami.

W zależności od wykorzystanego w czasie produkcji, w sklepach można obecnie znaleźć pościele:

 

  • pościele bawełniane - wytrzymałe, absorbujące wilgoć, nie wymagające prasowania – kora, frotte, jersey, flanela.

  • jedwabne - najbardziej luksusowe; zapewniają świetną wentylację oraz dobroczynne właściwości dla naszej skóry

  • wełniane - idealne na chłodne noce, dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym

  • lniane - idealne na ciepłe noce, dzięki właściwościom wentylacyjnym

  • bambusowe - świetne właściwości bakteriobójcze

  • syntetyczne - najtańsze, jednak najmniej korzystne dla naszej skóry

Wybór jest ogromny, jednak należy pamiętać, że nie liczy się cena produktu, tylko jego właściwości i wpływ na nasze zdrowie.

 

Zobacz nasze pozostałe artykuły:

 

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl