Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Blog wpisy
Pościel z Kory i po kłopocie!

Asortyment naszego sklepu internetowego I-Pościel to starannie dobrane produkty pod względem wizualnym oraz jakościowym, dbamy o to aby klient kupując u nas pościel miał pewność że produkt spełni jego wymagania.

Jak prać pościel - kilka praktycznych wskazówek.
Jak prać pościel - kilka praktycznych wskazówek.

W jaki sposób prać pościel?

Pranie pościeli to bardzo ważna czynność, odpowiednie pielęgnowanie tkaniny przedłuża jej żywotność, jeśli poprawnie wykonuje tę czynność możemy się długo cieszyć swoim kompletem pościeli, stosując się do kilku ogólnych zasad nasza pościel będzie w świetnym stanie a kolory i wzory pozostaną żywe i wyraźne. Musisz wiedzieć że o trwałości pościeli nie decyduje wyłącznie rodzaj materiału, ma na to wpływ jak zadbasz o swój komplet. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak i w jakiej temperaturze prać pościel to serdecznie zapraszamy do przeczytania artykułu.

Częstotliwość

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak często czyścić tekstylia, jest to zależne od wielu czynników, między innymi od tego czy śpimy nago, czy pozwalamy zwierzętom spać na łóżku lub od tego czy jest lato czy zima, wiadomo że w lecie pocimy się bardziej niż w chłodne pory roku. Więcej informacji na temat częstotliwości prania znajdziesz tutaj – jak często prać pościel?

Ogólnie przyjmuje się że pranie pościeli raz na tydzień jest wystarczające, jednak częstotliwość należy ustalić biorąc pod uwagę również inne czynniki, np. jeśli jesteśmy przeziębieni powinniśmy częściej czyścić komplet, pod którym śpimy i wymienić go na świeży.

Jak przygotować pościel do prania?

Przed praniem posortuj swoją pościel biorąc pod uwagę jej kolor oraz rodzaj materiału, nie każdy rodzaj możesz prać tak samo, niektóre rodzaje materiału możesz prać w wysokiej temperaturze i stosować wybielaczy, natomiast taki sam sposób prania dla innego rodzaju tkaniny może spowodować jej uszkodzenie. Jeśli już posortujesz pościel umieść ją w bębnie pralki, pamiętaj jednak aby jej nie przeładować, zbyt duża ilość pościeli sprawie że materiał będzie niedostatecznie wyprany, może to spowodować również niedokładne wypłukanie płynu do prania co w efekcie spowoduje uszkodzenie materiału. Jeśli pościel jest bardzo mocno zabrudzona przed praniem możesz ją dodatkowo namoczyć w chłodnej wodzie, nawet przez całą noc, w przypadku białej pościeli do wody możesz dodać sodę oczyszczoną, która pomoże uporać się z plamami i usunie brzydki zapach.

Aby uniknąć przypadkowemu uszkodzeniu tkaniny warto prać pościel na lewej stronie, zachowasz wtedy trwałość materiału oraz unikniesz blaknięcia kolorów. Pamiętaj również aby zapiąć zamki, lub jeśli posiadasz pościel na guziki to również je zapnij, ten zabieg pozwoli Ci uniknąć przypadkowemu plątaniu się tkanin lub sytuacji gdy jedna poszewka wpadnie do drugiej, co może utrudnić proces czyszczenia.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Na początku ważna informacja – nie każdy rodzaj pościeli możesz prać w tej samej temperaturze, jeśli nie wiesz w jakiej temperaturze prać swój komplet sprawdź jakie na ten temat ma zdanie producent, informacje umieszczone są zazwyczaj na metce, znajdziesz tam między innymi informację o temperaturze prania, możliwości stosowania wybielacza oraz temperaturę prasowania materiału. Stosując się do przepisu prania sugerowanego przez producenta masz pewność że tkanina nie ulegnie uszkodzeniu.

W jakiej temperaturze prać pościel bawełnianą?

Na powyższe pytanie odpowiemy w odniesieniu do pościeli z bawełny płaskiej, ponieważ pościel bawełniana to również inne rodzaje tkanin, np. satyna bawełniana lub flanela. Bawełnę płaską możesz prać w temperaturze od 40-60°C, możesz użyć pralki automatycznej, włączyć wirowanie oraz prasować żelazkiem, zwłaszcza że ten rodzaj tkaniny się mocno gniecie.

W jakiej temperaturze prać pościel z kory?

Podobnie jak bawełnę płaską, pościel z kory możesz prać w temperaturze od 40-60°C, dokładną wartość znajdziesz na metce. Kora w odróżnieniu od bawełny nie wymaga prasowania co jest znacznym ułatwieniem, wystarczy że ją wypierzesz w pralce automatycznej. W przypadku kory zaleca się unikania wirowania lub ustawienie tej opcji na możliwie niską wartość, dzięki temu materiał na długo zachowa swoje właściwości.

W jakiej temperaturze prać pościel satynową?

Komplety wykonane z satyny bawełnianej możesz prać w temperaturze od 40-60°C, w przypadku satyny bawełnianej unikaj wirowania oraz nie stosuj mocnych środków wybielających, mogą one uszkodzić, delikatne włókna. Pościel z satyny co prawda wymaga prasowania, jednak nie gniecie się tak bardzo jak bawełna płaska, przy zastosowaniu triku możesz praktycznie do zera zniwelować ryzyko wystąpienia zagnieceń – susząc komplet na sznurku rozwieś go w taki sposób aby tkanina swobodnie z niego zwisała, zagniecenia pod wpływem ciężaru powinny się rozprostować.

W jakiej temperaturze prać pościel flanelową?

Podobnie jak pozostałe komplety temperatura prania oscyluje w granicy od 40 do 60°C, aby zachować delikatność i miękkość flaneli warto do każdego prania dodać płyn do płukania. Używaj łagodnych detergentów aby nie uszkodzić delikatnego włókna. Tkanina nie wymaga prasowania.

Pranie pościeli z innymi produktami?

Pościel powinna być traktowana jako bielizna osobista, jest to produkt, który ma bezpośrednią styczność naszym ciałem przez kilka godzin dziennie, dlatego dobrym nawykiem jest pranie pościeli osobno, materiał, który ma styczność np. z brudnymi ścierkami, może się dodatkowo pobrudzić czymś tłustym, lub wchłonąć nieprzyjemny zapach.

Mamy dla Ciebie prezent!

W czym prać pościel? Jakich detergentów użyć?

Odpowiednie użycie detergentów ma wpływ na naszą pościel, wybierając odpowiedni środek kierujmy się zarówno jego zapachem jak i czytajmy skład, unikajmy środków, które mogą podrażnić naszą skórę. Do prania białych pościeli będziemy używać innych środków niż do kolorowych pościeli, które pod wpływem wybielacza mogą wyblaknąć i utracić swoje barwy. Pamiętaj również żeby przed praniem zapoznać się z przepisem prania, znajdziesz tam informacje czy producent zaleca używanie silnych środków czyszczących np. wybielacza.

 

[product id="14066, 14070, 14074, 14078, 14082, 13285, 13286, 13284, 13288, 11367"]

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl