Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Blog wpisy
Pościel z Kory i po kłopocie!

Asortyment naszego sklepu internetowego I-Pościel to starannie dobrane produkty pod względem wizualnym oraz jakościowym, dbamy o to aby klient kupując u nas pościel miał pewność że produkt spełni jego wymagania.

Puch gęsi czyli idealne wypełnienie na każdą porę roku

Puch gęsi czyli idealne wypełnienie na każdą porę roku

Puch gęsi od setek lat znany jest ze swoich wyjątkowych właściwości izolacyjnych i niezwykłej lekkości, co czyni go idealnym wyborem do produkcji kołder, poduszek czy śpiworów.

Dlaczego puch gęsi zdobył taką popularność?

Jego unikalna struktura, składająca się z delikatnych, trójwymiarowych kłębków, zapewnia doskonałą termoregulację – potrafi utrzymać ciepło w chłodne dni, jednocześnie odprowadzając nadmiar wilgoci.
W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu wyjątkowemu materiałowi. Omówimy, co sprawia, że puch gęsi jest tak efektywny w izolacji cieplnej, jakie są jego główne zalety i wady, a także porównamy go z innymi rodzajami wypełnień. Zastanowimy się również, jak wybierać produkty z puchem gęsim, aby cieszyć się ich najwyższą jakością przez lata. Na koniec przybliżymy kilka ciekawostek i faktów, które mogą zaskoczyć nawet największych znawców tego luksusowego surowca. Przygotujcie się na pełną ciepła podróż w świat puchu gęsi!

 

Co to jest puch?

Puch to niezwykle delikatny surowiec, znany ze swoich wyjątkowych właściwości izolacyjnych i miękkości. Puch pochodzi z najbardziej delikatnych piór znajdujących się pod zewnętrzną warstwą piór dorosłego ptactwa wodnego, np. gęsi lub kaczek. Puch ma trójwymiarową strukturę bez twardych elementów, przypominającą płatek śniegu. Wykorzystywany jest między innymi w przemyśle tekstylnym do produkcji wysokiej jakości kołder, poduszek, śpiworów oraz w branży
odzieżowej.

Historia i zastosowanie

W przeszłości puch gęsi był luksusem dostępnym tylko dla nielicznych, stosowanym w królewskich dworach i bogatych domach. Używano go do wypełniania poduszek, kołder oraz odzieży, zapewniając komfort i ciepło w mroźne dni. Współcześnie puch gęsi znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym i outdoorowym – od eleganckich kurtek po profesjonalne śpiwory ekspedycyjne. Jego wszechstronność sprawia, że jest ceniony zarówno przez projektantów mody, jak i przez producentów sprzętu dla ekstremalnych warunków pogodowych.

Korzyści

Kluczowe zalety puchu gęsi to przede wszystkim lekkość, doskonała izolacja termiczna oraz zdolność do kompresji. Te właściwości sprawiają, że puch gęsi jest niezastąpiony w produkcji kołder oraz odzieży. Puch gęsi to także synonim luksusu i najwyższej jakości, nieporównywalny z żadnym syntetycznym materiałem. Jego unikalna struktura zapewnia ciepło nawet w najzimniejsze dni, jednocześnie pozostając wyjątkowo miękkim i przyjemnym w dotyku.

Jaki puch jest lepszy gęsi czy kaczy?

Na naszym rynku możemy napotkać na produkty wykonane z puchu gęsiego oraz kaczego. Wielu z nas ma problem z wyborem i zastanawia się, których z nich jest lepszy. Kaczy czy gęsi?

Różnice między puchem gęsim a kaczym

Sprężystość - Puch gęsi jest zdecydowanie bardziej delikatny od kaczego i ma lepsze zdolności izolacyjne. Puch gęsi często uzyskuje wartości 800 CUIN, puch kaczy jest mniej sprężysty i jego wartości oscylują zazwyczaj maksymalnie w przedziale 650-700 CUIN.

Struktura -  Puch gęsi jest trójwymiarowy, wyglądem przypomina płatki śniegu. Kaczy ma płaską strukturę, która wpływa na zdolność utrzymania ciepła.

Waga oraz zapach - Puch kaczy jest cięższy, ponad to posiada charakterystycznych zapach, który dla wielu może być przeszkodą. Puch gęsi jest znacznie lżejszy i bardziej delikatny.

Cena - Puch gęsi jest zazwyczaj droższy niż puch kaczki ze względu na swoje lepsze właściwości izolacyjne oraz znacznie lepszą sprężystość.

 

Puch gęsi jest znacznie lżejszy i bardziej sprężysty od puchu kaczego. Znacznie lepiej zatrzymuje ciepło przy jednocześnie dużo mniejszej wadze. Puch kaczy wyróżnia się niższą ceną, jednak ma gorsze właściwości, dodatkowo ma charakterystyczny zapach.

 

Czym się różni puch od pierza?

Puch i pierze to dwa materiały, które często mylone są ze sobą, choć różnią się znacząco pod względem właściwości, wyglądu i zastosowań. Puch to delikatne, miękkie kłębki znajdujące się pod zewnętrznymi piórami ptaków wodnych, takich jak kaczki i gęsi. Jego struktura przypomina delikatne, trójwymiarowe sploty, które doskonale zatrzymują powietrze, co czyni go wyjątkowo skutecznym izolatorem termicznym. Pierze natomiast to zewnętrzne pióra ptaków, które mają bardziej sztywną strukturę i są mniej puszyste. Pierze posiadają oś i są twardsze, co wpływa na ich inne właściwości fizyczne.

 

Puch i pierze różnią się pod względem budowy, właściwości termicznych oraz wagi:

Budowa:

• Puch składa się z drobnych, miękkich kłębków, które są trójwymiarowe i przypominają płatki śniegu. Struktura ta pozwala na zatrzymywanie dużej ilości powietrza, co jest kluczowe dla izolacji.


• Pierze natomiast posiadają centralny sztywny rdzeń, zwany osiką, z której odchodzą piórka. Jest to struktura bardziej płaska i twarda, co sprawia, że pierze są mniej puszyste i nieco gorzej zatrzymują ciepło.

Właściwości termiczne:

• Puch dzięki swojej trójwymiarowej budowie i zdolności do zatrzymywania powietrza, jest doskonałym izolatorem. Zatrzymuje ciepło zdecydowanie lepiej niż pierze.

• Pierze, mimo że zapewniają pewien poziom izolacji, nie są tak efektywne, jak puch, ze względu na jego mniej złożoną strukturę i mniejszą zdolność do zatrzymywania powietrza.

Waga:

• Puch jest znacznie lżejszy od pierza, co jest istotnym czynnikiem przy produkcji tekstyliów domowych. Lekkie właściwości puchu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej izolacyjności sprawiają, że jest on preferowany w produktach, które mają być zarówno ciepłe, jak i lekkie.

• Pierze, są cięższe i mają słabsze właściwości izolujące niż puch. Często wykorzystywane są do produkcji poduszek. Aby uzyskać podobny stopień izolacji ciepła potrzeba znacznie większej ilości pierza niż puchu.

Co to jest sprężystość puchu naturalnego?

Sprężystość puchu to kluczowy parametr, który definiuje jakość i zdolność izolacyjną tego naturalnego materiału. W prostych słowach sprężystość puchu oznacza jego zdolność do rozprężania się po kompresji, co wpływa na objętość i puszystość. Im większa sprężystość, tym więcej powietrza puch jest w stanie zatrzymać, co przekłada się na lepszą izolację cieplną. Mierzenie sprężystości puchu odbywa się za pomocą specjalistycznych testów, gdzie określa się, jak wiele cali sześciennych (CUIN) zajmuje jedna uncja puchu po rozprężeniu.

Wartość CUIN

CUIN, czyli cubic inches per ounce, to jednostka miary używana do określenia sprężystości puchu. Proces pomiaru polega na umieszczeniu próbki puchu w cylindrze i poddaniu jej określonemu naciskowi. Następnie mierzy się objętość, jaką puch zajmuje po rozprężeniu. Typowe wartości CUIN dla puchu mieszczą się w przedziale od 600 do 900 CUIN. Puch o wartości 600 CUIN uznawany jest za standardowy, 700 CUIN wskazuje na wyższą jakość, a 800 CUIN i więcej oznacza puch premium.

Znaczenie sprężystości

Sprężystość puchu ma ogromne znaczenie dla jego właściwości izolacyjnych. Wyższa sprężystość oznacza lepszą zdolność zatrzymywania powietrza, co przekłada się na lepszą izolację cieplną. Dzięki temu produkty wypełnione puchem o wysokiej sprężystości są lżejsze i bardziej kompaktowe, a jednocześnie zapewniają wyższy komfort termiczny.


Kołdry puchowe wypełnione puchem o wartości 900 CUIN będzie doskonale zatrzymywać ciepło przy jednocześnie niskiej wadze niż kołdra z innym wypełnieniem, np. z pierza.

 

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Co to jest puch?

Puch to miękki, lekki materiał w postaci drobnych piórek znajdujących się pod zewnętrznymi piórami ptaków, takich jak gęsi, kaczki czy inne ptaki wodne. Puch zapewnia im izolację termiczną.

Co to jest puch gęsi?

Puch gęsi to rodzaj puchu pochodzący z gęsich piór. Jest ceniony za swoją doskonałą izolację termiczną i trwałość.

Jak różni się puch gęsi od puchu kaczego?

Różnice między puchem gęsim a kaczym dotyczą głównie jakości i właściwości izolacyjnych. Puch gęsi jest zazwyczaj bardziej puszysty, ma większą zdolność do zatrzymywania ciepła i jest trwalszy niż puch kaczy.

Jak różni się puch od pierza?

Puch i pierze pochodzą z tego samego źródła - piór ptaków. Jednak puch jest delikatniejszy, lekki i bardziej puszysty niż pierze. Puch jest bardziej efektywny w zatrzymywaniu ciepła, co czyni go doskonałym materiałem izolacyjnym, zwłaszcza w odzieży o niskiej wadze.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl