Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Blog wpisy
Pościel z Kory i po kłopocie!

Asortyment naszego sklepu internetowego I-Pościel to starannie dobrane produkty pod względem wizualnym oraz jakościowym, dbamy o to aby klient kupując u nas pościel miał pewność że produkt spełni jego wymagania.

Jak prać kołdrę puchową?

Jak prać kołdrę puchową?

Dlaczego właściwa pielęgnacja kołder puchowych jest tak istotna? Przede wszystkim, kołdry te, wykonane z naturalnych materiałów, są delikatne i wymagają szczególnej troski, aby zachować swoje właściwości izolacyjne i sprężystość. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do uszkodzenia puchu, co znacząco obniży komfort snu i skróci żywotność kołdry.

W tym artykule znajdziecie szczegółowe wskazówki dotyczące prania, suszenia oraz przechowywania kołder puchowych, tak aby zachowały one swoje właściwości przez jak najdłuższy czas.

Dlaczego Właściwa Pielęgnacja Kołdry Puchowej Jest Ważna?

Kołdry puchowe od wielu lat uznawane są za jedne z najbardziej komfortowych i luksusowych okryć do sypialni. Są one wyborem wielu osób, które cenią sobie ciepło i wygodę podczas snu. Aby jednak cieszyć się ich zaletami przez długi czas, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego jest to tak ważne i jakie skutki niesie za sobą zaniedbanie tych czynności.

Właściwości Kołder Puchowych

Kołdry puchowe charakteryzują się kilkoma unikalnymi właściwościami, które wyróżniają je na tle innych typów kołder:

 

 • Izolacja termiczna: Puch jest doskonałym izolatorem ciepła. Dzięki swojej strukturze zatrzymuje powietrze, tworząc barierę, która skutecznie chroni przed zimnem. Kołdry puchowe są w stanie zapewnić optymalną temperaturę ciała, niezależnie od warunków zewnętrznych.
 • Lekkość: Pomimo swojej zdolności do utrzymywania ciepła, kołdry puchowe są niezwykle lekkie. Ta cecha sprawia, że są one wyjątkowo komfortowe w użyciu, nie obciążając użytkownika podczas snu.
 • Przewiewność: Puch umożliwia swobodny przepływ powietrza, co zapobiega nadmiernemu poceniu się i przegrzewaniu. Dzięki temu kołdra puchowa zapewnia przyjemny, suchy klimat snu.

Skutki Niewłaściwej Pielęgnacji

Niestety, niewłaściwa pielęgnacja kołdry puchowej może prowadzić do poważnych problemów, które znacznie obniżają jej walory użytkowe:

 

 • Utrata właściwości izolacyjnych: Puch, który jest zanieczyszczony, staje się mniej sprężysty i traci zdolność do zatrzymywania powietrza. W efekcie kołdra przestaje skutecznie chronić przed zimnem.
 • Zniszczenie puchu: Pranie w zbyt wysokiej temperaturze lub użycie niewłaściwych detergentów może zniszczyć delikatną strukturę puchu. Skutkuje to zbryleniem się materiału i powstawaniem grudek, które obniżają komfort użytkowania.
 • Rozwój pleśni: Kołdry puchowe, które nie są odpowiednio suszone, mogą stać się środowiskiem dla rozwoju pleśni i bakterii. Taka kołdra nie tylko traci swoje właściwości, ale staje się również niebezpieczna dla zdrowia użytkownika.

 

Jak często prać kołdry puchowe?

 1. Raz na rok: Pranie raz w roku jest wystarczające dla większości kołder puchowych. Regularne wietrzenie i używanie poszewek chroni kołdrę przed nadmiernym zabrudzeniem.
 2. Co dwa lata: W przypadku, gdy kołdra jest używana rzadziej, np. w gościnnej sypialni, można ją prać co dwa lata.

Kiedy najlepiej prać kołdry puchowe?

Najlepszym czasem na pranie kołder puchowych są wiosna i lato, kiedy temperatury są wysokie, a warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu suszeniu. Oto kilka powodów:

 

 1. Wyższe temperatury: Wyższe temperatury pomagają w szybkim wysuszeniu puchu, co jest kluczowe, aby zapobiec rozwojowi pleśni i nieprzyjemnych zapachów.
 2. Więcej słońca: Słońce pomaga w naturalnym odświeżeniu i dezynfekcji kołdry.
 3. Większa dostępność przestrzeni na zewnątrz: Latem łatwiej jest znaleźć miejsce na rozłożenie kołdry na zewnątrz, co sprzyja lepszemu suszeniu.

Przygotowanie do Prania Kołdry Puchowej

Pranie kołdry puchowej może wydawać się skomplikowane, ale odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie kilku kluczowych kroków może sprawić, że proces ten będzie prosty i bezproblemowy. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.

Sprawdzenie Instrukcji Prania

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed przystąpieniem do prania kołdry puchowej jest dokładne zapoznanie się z metką producenta. Dlaczego jest to takie istotne? Każdy producent zna specyfikę swoich produktów i dostarcza szczegółowe instrukcje dotyczące ich pielęgnacji. Na metce znajdziesz informacje na temat maksymalnej temperatury prania, odpowiednich programów pralki oraz ewentualnych przeciwwskazań do stosowania określonych detergentów.

Wybór Odpowiednich Środków Czystości

Kolejnym krokiem jest wybór właściwych środków czystości. Do prania kołder puchowych najlepiej używać specjalistycznych detergentów przeznaczonych do prania wyrobów z puchu. Dlaczego to takie ważne? Detergenty te są delikatne i skutecznie usuwają zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc struktury puchu. Należy unikać wybielaczy oraz proszków do prania, ponieważ mogą one uszkodzić delikatne włókna puchu, prowadząc do jego zbrylenia się i utraty puszystości.

Przygotowanie Kołdry do Prania

Przed przystąpieniem do prania kołdry puchowej, warto zadbać o jej odpowiednie przygotowanie. Oto kilka kroków, które należy podjąć:

 

 1. Sprawdzenie Kołdry: Upewnij się, że powierzchnia kołdry nie jest w żaden sposób uszkodzona, puch, który przedostanie się po za kołdrę nie tylko ją uszkodzi, ale również spowoduję awarię pralki.
 2. Zabezpieczenie Uszkodzeń: Jeśli zauważysz jakiekolwiek rozdarcia czy uszkodzenia, przed praniem zszyj je lub zabezpiecz w inny sposób, aby uniknąć dalszego rozprucia się materiału.
 3. Wstrząśnięcie Kołdrą: Przed włożeniem kołdry do pralki, dobrze ją wstrząśnij, aby równomiernie rozłożyć puch. To pozwoli na lepsze i bardziej równomierne wypranie kołdry.
 4. Dodaj piłeczki Tenisowe: Włóż do bębna pralki czyste piłeczki tenisowe, będą one rozbijać wypełnienie podczas prania.

Czy kołdrę puchową można prać w pralce?

 

Tak, kołdrę puchową można prać w pralce, jednak wymaga to odpowiednich przygotowań i zastosowania się do określonych zaleceń.

Wybór Programu Prania

Aby odpowiednio wyprać kołdrę puchową w pralce, należy wybrać program delikatny lub specjalnie przeznaczony do prania puchu. Oto szczegółowe ustawienia:

 

 • Temperatura wody: Najlepiej prać w niskiej temperaturze, nie przekraczającej 30°C, aby uniknąć uszkodzenia puchu.
 • Prędkość wirowania: Ustaw niską prędkość wirowania 600-800 obrotów.
 • Wybór programu: Wybierz delikatny program do puchu lub delikatnych tkanin.

Pranie Kołdry w Domowej Pralce

Oto krok po kroku, jak prać kołdrę puchową w domowej pralce:

 

 1. Przygotowanie kołdry: Sprawdź, czy kołdra nie ma żadnych dziur ani uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, zszyj je przed praniem, aby uniknąć wydostania się puchu.
 2. Załadunek do pralki: Włóż kołdrę do bębna pralki. Upewnij się, że kołdra jest równomiernie rozłożona i ma wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się podczas prania.
 3. Dodanie detergentu: Użyj delikatnego detergentu przeznaczonego do prania puchu lub wełny. Nigdy nie używaj zmiękczacza do tkanin, ponieważ może on uszkodzić puch.
 4. Rozpoczęcie cyklu prania: Wybierz odpowiedni program prania (delikatny lub puchowy) i ustaw odpowiednie parametry: niską temperaturę, niską prędkość wirowania i krótki czas

Pranie Ręczne kołdry puchowej

Pranie ręczne jest alternatywą, jeśli obawiasz się uszkodzenia kołdry lub jest ona zbyt duża aby zmieściła się do pralki. Oto jak to zrobić:

 

 1. Przygotowanie wanny: Napełnij wannę letnią wodą i dodaj delikatny detergent przeznaczony do prania puchu.
 2. Namaczanie kołdry: Zanurz kołdrę w wodzie i delikatnie ugniataj, aby detergent dobrze się rozprowadził. Pozostaw na około 30 minut.
 3. Płukanie: Kilkakrotnie wypłucz kołdrę w czystej wodzie, aby usunąć wszelkie resztki detergentu.
 4. Usuwanie nadmiaru wody: Bardzo delikatnie wyciśnij nadmiar wody,  nie skręcaj kołdry, aby nie uszkodzić puchu.

Pranie w Pralni Chemicznej

Samodzielne pranie kołdry jest jak najbardziej możliwe, jednak ze względu na duży rozmiar kołder może to być uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie oddanie kołdry do pralni.

 

Zalety:

 • Profesjonalna obsługa: Specjaliści znają odpowiednie techniki prania puchu, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia.
 • Oszczędność czasu: Oddanie kołdry do pralni oszczędza czas i wysiłek związany z praniem i suszeniem w domu.

 

Wady:

 • Koszt: Pranie chemiczne jest zazwyczaj droższe niż pranie w domu.

Suszenie Kołdry Puchowej

Jednym z najważniejszych etapów czyszczenia kołder puchowych jest suszenie, które wpływa na jej trwałość i właściwości izolacyjne. Poniżej przedstawimy dwa skuteczne sposoby suszenia kołdry puchowej: suszenie w suszarce bębnowej oraz suszenie na powietrzu. Dzięki naszym wskazówkom, Twoja kołdra będzie zawsze puszysta i gotowa do użycia.

Suszenie w Suszarce Bębnowej

Suszenie kołdry puchowej w suszarce bębnowej jest wygodnym i szybkim sposobem, ale wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad:

 

 1. Ustawienie odpowiedniej temperatury: Wybierz program o niskiej temperaturze lub program dedykowany do suszenia delikatnych tkanin. Zbyt wysoka temperatura może spowodować uszkodzenie puchu, co wpłynie na izolacyjność kołdry.
 2. Dodanie piłek do suszarki: Do bębna suszarki dodaj kilka czystych piłek tenisowych lub specjalnych piłek do suszenia. Pomogą one rozbijać puch podczas suszenia, zapobiegając jego zbrylaniu. Dzięki temu kołdra pozostanie puszysta i równomiernie wypełniona.

Suszenie na Powietrzu

Jeśli wolisz bardziej tradycyjne metody lub nie masz dostępu do suszarki bębnowej, suszenie na powietrzu jest doskonałą alternatywą. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić:

 

 1. Wybór miejsca: Susz kołdrę na świeżym powietrzu w suchym i słonecznym miejscu. Unikaj miejsc o dużej wilgotności, które mogą wydłużyć czas suszenia i prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów.
 2. Rozwieszenie kołdry: Powieś kołdrę poziomo na szerokiej powierzchni, takiej jak duża suszarka na pranie lub specjalna rama do suszenia. Absolutnie nie wolno przewieszać kołdry przez sznurek, kołdra musi być położona płasko.
 3. Regularne potrząsanie: Co kilka godzin potrząsaj kołdrą, aby puch równomiernie się rozłożył. Dzięki temu kołdra będzie puszysta i komfortowa.
 4. Przewracaj kołdrę na drugą stronę: Co jakiś czas odwracaj kołdrę na drugą stronę aby równomiernie schła.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak Często Prać Kołdrę Puchową?

Jeden raz na rok lub raz na 2 lata.

Czy Mogę Prać Kołdrę Puchową w Domu?

Tak, można prać kołdrę puchową w domu w pralce lub ręcznie. Jeśli nie masz wystarczająco pojemnej pralki lub w miejsca w domu, wtedy oddaj kołdrę do pralni.

Jakie Środki Czystości Są Bezpieczne dla Kołdry Puchowej?

Używaj delikatnych detergentów przeznaczonych do prania puchu, Unikaj proszku oraz wybielaczy

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl