
Jakie kolory do sypialni wybrać?
Stojąc przed wyborem odpowiedniej kolorystyki sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników – rozmiar i kształt pomieszczenia, ilość wpadającego światła przez okno oraz własny gust. Nie każdy kolor pasuje do każdej sypialni, dlatego pokażemy Ci kilka zasad, dzięki, którym będziesz mogła dobrać odpowiednie kolory do sypialni. Czytając nasz artykuł, dowiesz się również co to jest koło kolorów i w jaki sposób przyda Ci się podczas aranżacji sypialni.
Jakie kolory w sypialni są najbardziej popularne?
Gdy aranżujesz sypialnię, z pewnością zwracasz uwagę na to co jest aktualnie modne. Kolor w sypialni jednak nie powinien odpowiadać panującym trendom, ale również być dobry w zgodzie z Twoim gustem i charakterem. Najmodniejsze kolory do sypialni to między innymi:
- Niebieski
- Fioletowy
- Szary
- Biały
- Beżowy
- Różowy
Pamiętaj, że każdy kolor ma różne odcienie, najlepiej przetestuj kilka próbek i wybierz odpowiednią barwę. Podczas wyboru koloru ważne jest również uwzględnienie takich cech jak ilość wpadającego światła przez okno, rozmiar sypialni oraz stylu aranżacji. O tym, w jaki sposób dobierać kolory dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jak wizualnie ocieplić i ochłodzić sypialnię z pomocą kolorów?
Z pomocą barw możesz ocieplić lub oziębić swoją sypialnię. Co prawda fizyczna temperatura się nie zmienia, to stosowanie odpowiednio ciepłych lub zimnych barw może wizualnie ocieplić, lub oziębić pomieszczenie.
Ocieplanie pomieszczenia:
- Ciepłe odcienie: wybierz ciepłe kolory, takie jak żółty, pomarańczowy, delikatny brąz lub beż. Takie kolory nadadzą sypialni przytulny klimat. Możesz też postawić na odcienie ziemi, np. jasne zielenie oliwki lub miedź, takie kolory nawiązują do natury, są lekkie, dodadzą uczucia świeżości i zbliżą Cię do natury.
- Aby ocieplić sypialnię możesz wspomóc się światłem, postaw na żarówki o ciepłym świetle – poniżej 3200 kelwinów, wypełnią one sypialnie, miękkim, złotym światłem.
Ochładzanie pomieszczenia:
- Zimne odcienie: aby ochłodzić pomieszczenie, wybieraj chłodne kolory, będą to odcienie niebieskiego, fiolety, mocna zieleń to kolory, które ochładzają pomieszczenie oraz dodają jej świeżości.
- Podobnie jak w przypadku ocieplania pomieszczenia, w przypadku ochłodzenia możesz wspomóc się światłem. Wybieraj żarówki o zimnej barwie światła, powyżej 4500 kelwinów. Takie światło ma niebieskawą poświatę, która wizualnie wygląda jako zimna.
Przed wyborem koloru zwróć uwagę na rozmiar sypialni, jest to ważne, ponieważ niektóre kolory optycznie ją zwiększają, a inne zmniejszają.
Jakie kolory wybrać do małej a jakie do dużej sypialni?
Kolory w małej sypialni powinny być ostrożniej dobierane niż w dużej. W małych pomieszczeniach należy uważać, aby ich optycznie nie zmniejszyć. W dużych pomieszczeniach mamy więcej swobody do eksperymentowania kolorami.
Kolory do małej sypialni:
W małych sypialniach najlepiej wyglądają jasne i chłodne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że sypialnia wizualnie stanie się lekka i świeża. Nasze oko widzi takie barwy, jakby były oddalone.
Do małej sypialni odpowiednie będą:
- Naturalne biele
- Kremy i beże
- Chłodne pastele – mięta, delikatny róż, jasny błękit, wrzos
W zależności jak wygląda Twoja sypialnia, możesz skorzystać z kilku schematów. W takich pomieszczeniach dobrze sprawdza się monochromatyczność, polega ona na wyborze jednego koloru i wykorzystaniu kilku jego odcieni. Możesz również pomalować jedną ścianę w mocniejszym akcencie, a pozostałe pozostawić w chłodnej i jasnej barwie. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest do pomieszczeń, które są długie i wąskie, malując węższą ścianę w ciepłej barwie, która wizualnie przyciąga wzrok, a resztę pomieszczenia w chłodnych uzyskasz ciekawy efekt. W takich pomieszczeniach z reguły unika się malowania wszystkich ścian w ciemnych kolorach, wizualnie zmniejszą sypialnię.
W małej sypialni ważne są również akcenty, które przełamią jasne kolory. Nie powinny być duże i umieszczone w centralnym miejscu, dobrze sprawdzą się obrazy, poszewki lub pomniejsze dekoracje, w innych kolorach niż ściany.
Kolory w dużej sypialni:
W dużej sypialni mamy większą swobodę w kwestii doboru kolorów. Możemy użyć zarówno jasne, jak i ciemne kolory, do wyboru jest większa paleta odcieni, mogą to być odcienie purpury, zielenie, fiolety, czerwienie, które dodadzą charakteru sypialni.
W dużych sypialniach możesz również eksperymentować z kontrastami. Połącz skrajnie jasne i ciemne odcienie jednego koloru albo postaw na totalne przeciwieństwa jak klasyczna czerń i biel lub odważny wariant, czyli fiolet i żółć. Jeśli jednak preferujesz spokojną atmosferę, wybierz lekkie beże, kremy, a nawet biel, są to kolory lekkie i eleganckie, które dodadzą do sypialni subtelności.
Jak możesz zauważyć w dużej sypialni mamy duże pole do popisu, wybór kolorów jest znacznie większy niż w mniejszych pomieszczeniach, dlatego warto poznać zasady doboru kolorów w pomieszczeniach. O tym w kolejnym akapicie.
Jakie są zasady doboru kolorów w sypialni?
Dobór odpowiedniego koloru w sypialni ma duże znaczenie w kwestii wypoczynku. Kolory mogą nas relaksować, wprowadzić w przyjemny nastrój oraz wpływają na jakość naszego snu. Aby to uzyskać, warto skorzystać z kilku zasad projektowania wnętrz, takich jak złota trójka, zasada 60:30:10 oraz uwzględnienie koła kolorów.
- Zasada złotej trójki. Jest to główna i podstawowa zasada doboru kolorów w sypialni, mówi ona o tym, że w pomieszczeniu powinny znaleźć się 3 kolory lub więcej, ale liczba powinna być nieparzysta, np. 5 lub 7. Istnieją od tej zasady wyjątki, np. kontrast bieli i czerni, użycie nieparzystej liczby kolorów w sypialni jest jednak najbezpieczniejszą opcją.
- Zasada 60:30:10, jest to popularne podejście odnośnie do proporcji kolorów w sypialni. Według tej zasady główny kolor powinien stanowić 60% pomieszczenia, są to ściany oraz niektóre, główne meble. Drugi kolor powinien stanowić 30%, może to być łóżko, komoda, szafka nocna lub pościel. Ostatni kolor to barwa akcentująca, która stanowi 10% całego pomieszczenia, są to dodatki takie jak poszewki, obrazy, klamki itp.
- Zasada kontrastu. Zasada kontrastu polega na zestawieniu ze sobą dwóch przeciwnych względem siebie kolorów (pomocne w tym jest koło kolorów). Najpopularniejszym przykładem zasady kontrastu jest biel i czerń, gdzie, jeśli biel jest główną barwą czerń traktowana jest jako akcent, np. jako pościel i inne mniejsze dodatki.
Koło kolorów
Koło kolorów jest bardzo przydatne podczas wyboru kolorów do sypialni. Dzięki niemu w łatwy sposób możesz wybrać kolory, biorąc pod uwagę monochromatyczność barw, kontrast lub kolory sąsiadujące.
Tak wygląda koło kolorów. Uwzględnione są tutaj poszczególne kolory wraz z ich odcieniami.
- Monochromatyczność.
Wspominaliśmy już o tej zasadzie, polega ona na wyborze jednego koloru i bazowaniu na jego odcieniach. Weźmy na przykład kolor żółty. Na kole barw u samej góry koloru żółtego jest jego najmocniejszy odcień i wraz ze zbliżaniem się do środka kolor staje się coraz jaśniejszy, to właśnie w tym zakresie odcieni powinniśmy bazować, jeśli aranżujemy sypialnie monochromatycznie. - Zasada kontrastu.
Wybieramy kolory, które na kole barw są naprzeciw siebie, najbardziej ze sobą kontrastują. Jeśli głównym akcentem w sypialni ma być np. kolor fioletowy, to zgodnie z kołem barw, kolorem dodatkowym (kontrastującym) musi być odcień zieleni. - Kolory sąsiadujące.
Czyli barwy, które sąsiadują ze sobą na kole barw. Wybierzmy najbezpieczniejszą opcję, czyli 3 kolory. Za główną barwę weźmy kolor żółty, kolorami dodatkowymi w sypialni powinny być odcienie limonki oraz zieleni, bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku zasada 60:30:10.
Pamiętaj, że powyższe informacje są sugestiami, które pomogą Ci wybrać odpowiednie barwy do Twojej sypialni. Głównym motywem powinien być jednak Twój gust i osobiste preferencje. Wybierz barwy tak, aby czuć się swobodnie. Korzystając z koła kolorów i wspomnianych zasad unikniesz chaosu i sprawisz, że Twoje pomieszczenie stanie się harmonijne.
Sprawdź też: