Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog wpisy
Pościel z Kory i po kłopocie!

Asortyment naszego sklepu internetowego I-Pościel to starannie dobrane produkty pod względem wizualnym oraz jakościowym, dbamy o to aby klient kupując u nas pościel miał pewność że produkt spełni jego wymagania.

Splot atłasowy w pościeli - czym jest i jak powstaje?
Splot atłasowy w pościeli - czym jest i jak powstaje?

Czym w tkactwie jest splot?

Splotem nazywamy w tkactwie wzajemne przekładanie się dwóch układów: osnowy i wątku. Wątkiem nazywamy taki układ, w którym nitki ułożone są poprzecznie, natomiast w układzie osnowy nitki biegną równolegle do brzegu tkaniny. Wyróżnia się sploty zasadnicze, np. atłasowy, płócienny i skośny oraz pochodne od nich (sploty rypsowe, panamowe, nieregularne, wzmocnione, jodełkowe). Różnorodność wzorów, różnice we właściwościach i jakości tkanin wynikają z rozmaitych połączeń splotów.

Splot atłasowy – czym jest i jak powstaje?

Splot atłasowy jest jednym ze splotów podstawowych. Ze względu na odmienna budowę bez kłopotu można rozróżnić go od innych splotów głównych (jest zdecydowanie mniej zwarty) a tkaniny zrealizowane na takim splocie są jednostronne. Minimum w splocie atłasowym to pięć nitek osnowy i pięć nitek wątku a ich punkt przelotu jest rzadki i ledwie zauważalny. Punkty połączenia osnowy i wątku rozprzestrzenione są regularnie, ale się ze sobą nie stykają. W tkactwie tworzy się sploty atłasowe na raportach od pięciu do dziesięciu nitek, poza sześcionitkowym.

Jak odróżnić splot atłasowy od pozostałych?

W splocie atłasowym na jednej stronie tkaniny zauważymy zawsze tylko jedną nitkę. Jeśli będzie to nitka osnowy, będziemy mieli do czynienia z atłasem a powierzchnia tkaniny będzie błyszcząca. Natomiast jeśli widoczna będzie nitka wątku pościel będzie matowa. Reasumując, jeżeli podczas poszukiwań pościeli zależy nam na pięknym i lśniącym produkcie, musimy szukać splotu atłasowego z przewaga nitek osnowy. Wielbiciele pozbawionych połysku tkanin powinni rozglądać się za splotem atłasowym wątkowym.

 

Sploty atłasowe wykorzystywane są do produkcji mi.in. pościeli satynowych, jedwabnych, lnianych. Znajdują one również zastosowanie w tworzeniu żakardów, czyli tkanin o niezwykle bogatym wzornictwie stosowanych do produkcji ozdobnych poszewek. Produkty tworzone za pomocą splotu atłasowego są aksamitne i elastyczne, pięknie wyglądają i zachwycają połyskiem, nic więc dziwnego, że splotu tego używa się głównie do produkcji eleganckich ubrań, kosztownych powleczeń i wytwornej bielizny pościelowej.

Pościele ze splotem atłasowym – czym się wyróżniają?

Splot atłasowy w pościelach odznacza się nie tylko zjawiskowym wyglądem, lecz także swoją wyjątkową jakością. Pościele takie cieszą się sławą pięknych i praktycznych. Elegancja i luksus połączone z funkcjonalnością sprawiają, że splot atłasowy w pościeli zadowoli każdego. Proste w prasowaniu, niezmieniające swojego wyglądu nawet po wielu praniach, idealne zarówno na upalne wieczory, jak i na chłodne miesiące – zawsze są trafionym upominkiem. Poza nieprzeciętną wygodą odznaczają się wielką wytwornością i dobrym smakiem. Pościele ze splotem atłasowym sprawdzą się w każdej sypialni, są idealną opcją zarówno dla miłośników najwyższej jakości, jak i dla tych, którzy cenią sobie niebanalny wygląd i elegancję.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl