Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog wpisy
Pościel z Kory i po kłopocie!

Asortyment naszego sklepu internetowego I-Pościel to starannie dobrane produkty pod względem wizualnym oraz jakościowym, dbamy o to aby klient kupując u nas pościel miał pewność że produkt spełni jego wymagania.

Jak prać jedwab i jak dbać o jedwabne produkty?
Jak prać jedwab i jak dbać o jedwabne produkty?

Jedwab jest szlachetną tkaniną, z której szyje się wiele różnych produktów, są to między innymi tekstylia do sypialni, poszewki jedwabne na poduszki, opaski na oczy a nawet ubrania. Jeśli chcemy aby nasze jedwabne produkty zachowały swoją miękkość oraz delikatność musimy o nie odpowiednio zadbać. Pranie i prasowanie jedwabiu przebiega w nieco inny sposób niż produkty wykonane z bawełny lub lnu. Z artykułu dowiesz się w jaki sposób prać i prasować jedwab aby zachował on swoje walory przez długi okres.

Jak prać jedwab?

Jedwab wymaga od nas delikatnego traktowania, pranie jedwabiu powinno przebiegać w ściśle określny sposób, dzięki temu unikniesz przypadkowego uszkodzenia tkaniny. Przed czyszczeniem tkaniny najpierw przeczytaj instrukcję prania dołączoną przez producenta.

Czy jedwab można prać w pralce?

Tak, jedwab można prać w pralce, ustaw pralkę na tryb do delikatnych tkanin, taki program zazwyczaj używa niskich temperatur oraz lekkiego wirowania (jedwab powinno się prać w temperaturze max 30°C). Jeśli jednak masz możliwość wyprania jedwabiu ręcznie zdecyduj się na ten sposób, jest on bardziej bezpieczny. Jedwab możesz również wyprać w pralni, w której specjaliści odpowiednio zaopiekują się Twoim produktem.

W jaki sposób czyścić jedwab?

Jak już wspomnieliśmy jedwab możesz wyprać w pralce, jednak częściej poleca się ręczne pranie jedwabiu, taki sposób jest bezpieczniejszy dla tkaniny, która podczas prania w pralce może ulec przetarciu.

1.Pranie ręczne jedwabiu powinniśmy zacząć od przygotowania czystej miski, w której będziemy czyścić nasz jedwab. Do miski wlej letnią wodę oraz dodaj do niej środek piorący – pamiętaj żeby był on bardzo delikatny, możesz użyć specjalnych środków do prania jedwabiu, np. biały Jeleń do jedwabiu, dobrze sprawdza się również szare mydło.

  1. Kolejnym krokiem jest umieszczenie naszego produktu, np. poszewki z jedwabiu w naszej wodzie z środkiem piorącym. Czyszcząc jedwab delikatnie go namocz oraz ugniataj, absolutnie nie wykręcaj i trzyj jedwabiu.

  2. Jeśli tkanina jest zabrudzona możesz ją namoczyć w wodzie przez około 5 min i delikatnie ugniataj zabrudzone miejsce.

  3. Jeśli jedwab jest już wyczyszczony należy go wypłukać, w tym celu wymień wodę w misce na nową o podobnej temperaturze i włóż do niej swoją poszewkę.

  4. Wypłukany jedwab należy odsączyć z nadmiaru wody, wyciągnij tkaninę z miski, rozłóż na ręczniku i przykryj drugim ręcznikiem, jedwab delikatnie ugnieć aby pozbyć się wody. Ważne! – Nie wykręcaj jedwabiu, może to uszkodzić tkaninę.

  5. Na koniec pozostaje nam tylko wysuszenie materiału. Nie wystawiaj jedwabiu na działanie promieni światła oraz nie kładź go na grzejniku. Jedwab rozłóż płasko na ręczniku i pozostaw do wyschnięcia.

Ważne! – Na sam koniec chcemy wspomnieć również o wodzie, jeśli jest ona bardzo twarda może naruszyć strukturę tkaniny, warto wtedy do czyszczenia dodać specyfiku, który ją zmiękczy.

Jak prasować jedwab?

Spotykamy się z pytaniem czy jedwab można prasować żelazkiem? Tak, jedwab można prasować żelazkiem, jednak podobnie jak w przypadku czyszczenia jedwabiu należy stosować kilka reguł, które zapobiegną uszkodzeniu tkaniny.

Jedwab prasuj na niskiej temperaturze, na swoim żelazku za pewne masz opcję o nazwie „Silk”, ustaw ją, jeśli nie masz takiej opcji, ustaw żelazko na najniższą wartość. Jedwab należy prasować jak jest jeszcze lekko wilgotny, na lewej stronie i najbezpieczniej jest to robić przez bawełniany materiał, dzięki temu nie przypalisz materiału żelazkiem.

Jak przechowywać jedwab?

Jedwab ma niestety tendencję do blaknięcia pod wpływem promieni słonecznych, dlatego staraj się przechowywać pościel z jedwabiu w zacienionym oraz suchym miejscu, nawet delikatna ilość wilgoci może spowodować powstanie trudnej do usunięcia pleśni.

 

Zobacz nasze pozostałe artykuły dotyczące dbania o tekstylia domowe:

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl